----------REFEREES-----------

 

Last Updated 22nd November 2017

 

BDFPA Referees

For lifters interested in becoming a Divisional referee, with opportunity of progressing to National and International standard - please contact the Technical Secretary Chris Martin


Eastern Counties

Philip Tempest,(Int)

Ann Thomas (Int)

Neil Thomas (Int)

Glenn Branch.(Int)

Steve Van Kempen (Int)

Nathan Leach (Nat)

Ben Sparks (Nat)

Shane Seward (Div)

Ronald Burden (Div)

James Jeffries (Div)

Jen Cassar (Div)

Jeff Wilkes (Div)

Michael Aregbesola (Div)

Samuel Verrinder (Div)

Daniel Wilkes (Div)

Greg Townson (Div)

Peter Smart (Div)

Sonia Chowles (Div)

 

East Midlands

Manon Bradley (Nat)

Dave Thomas (Div)

 

North East

John Walker-(Nat)


North Midlands

Nicola Elding (Int)

Roy Olsen (Nat)

Jim Oldfield (Nat)

James Williams (Div)

Tim Wheatcroft (Div)

Derran Langston (Div)


North West

Mike Leadbetter (Int)

Les Pilling (Int)

Neil Ratcliffe (Int)

David Fairhurst (Nat)

Steven Thomas (Nat)

Liz Dingley (Div)

Helen Isaac (Div)

Ruth Gardner (Div)

Mags Adeputun (Div)

Kato West PT (Div)

Ben Chambers (Div)

Josh Lancaster (Div)

Morgan Evans (Div)

Trevor Walker (Div)

Rick Gould (Div)

Darren Blundell (Div)

 

Scotland

Pete Gaskin (Int)

Arthur Cowley (Int)

Chris Martin (Int)

Steve McQuade (Int)

William Brown (Nat)

Paul Rutherford (Nat)

Bernie Cuninghame (Nat)

Alistair Donaldson (Nat)

Hayley Rutherford (Div)

Mary Anderson (Div)

Laura Moran (Div)

Karen Dalziel (Div)

 

Southern Counties

Andy Bonner (Nat)

Terry Jex (Nat)

Paul Rees (Nat)

Brett Le Cras (Nat)

David Heath (Nat)

Steve Haswell (Div)

Mike Bennett (Div)

Matt Gibson (Div)

South East

Silvia Costa.(Nat)

 

South West

Russell Martin-(Int)

James Minear-(Int)

Mark Rattenberry (Nat)

Richard Bremner-(Nat)

Neal Collinson-(Nat)

Simon Mansell-(Nat)

Graham Alway (Div)

Michael Hawkins-(Div)


Wales

Sue Bethell (Int)

Dean Roberts (Int)

Rachael Ruddock (Nat)

Nicky May (Nat)

Josh Edwards (Nat)

Dan Yuill (Nat)

Aaron Lewis (Div)

Wendy Evans (Div)

Kat Zlamalova-Brown (Div)

Mathew Kidner (Div)

Susan Gale (Div)

 

West Midlands

Pat Reeves  (Int)

Andrew Haynes (Nat)

Dalya Mlouk (Nat)

Elizabeth Street (Div)

Deborah MacDonald (Div)

Ben Dawson (Div)